Apostoł Nortumbrii - św. Paulin z Yorku
York dzisiaj The World FactBook 2017; Washington DC; CIA, 2017

Apostoł Nortumbrii - św. Paulin z Yorku

Komentarzy: 1

Piotr Drzyzga

publikacja 07.08.2009 12:28

Grzegorz I Wielki postanowił około 601 roku wysłać Paulina do anglosaskiego królestwa Nortumbrii. Posłuszny papieskiemu nakazowi zakonnik opuścił więc rzymski klasztor pod wezwaniem św. Andrzeja i udał się na Wyspy Brytyjskie.

Święty Beda przekazuje nam informację, jakoby Paulin pełnił na dworze funkcję kapelana ówczesnej królowej, świętej Etelburgi. Wiemy też, iż podczas uroczystości chrzcielnych nortumbryjskiego króla Edwina – także późniejszego świętego – wiarę chrześcijańską przyjąć chciało tak wielu poddanych Edwina i Etelburgi, że Paulin zmuszony był udzielać tłumom sakramentu w rzekach Swale i Glen.

Początkowo misja ewangelizacyjna Paulina przebiegła bez jakichkolwiek problemów. Udało mu się zbudować wiele kaplic i kościołów oraz udzielić niezliczonej ilości chrztów. Z czasem jednak pogańscy władcy Walii sprzysięgli się przeciw chrześcijańskiej Nortumbrii i wyruszyli ze swymi armiami, by stanąć do walki z wojskami króla Edwina.

Święty monarcha został pokonany 12 października 632 roku w bitwie pod Hartfield. W wyniku działań wojennych i grabieży, jakich dopuszczali się dowodzeni przez pogańskiego króla Pendę wojownicy, większość świątyń została zniszczona, a sprowadzeni na Wyspy kapłani wymordowani.

Paulin i Etelburga zmuszeni byli do ratowania się ucieczką. Królowa udała się do Francji, gdzie w klasztorze w Faremoutier została ksienią, zastępując na tym stanowisku swą siostrę, świętą Satrydę. Paulin zaś udał się do Kent, gdzie niebawem został biskupem Rochester. Tam też, w 634 roku przekazano mu paliusz, który przesłał na jego ręce papież Honoriusz, mianując Paulina go tym samym arcybiskupem. Późniejszy święty zmarł 10 października 644 roku.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..