Kościół dla uchodźców
O działaniach Kościoła na rzecz uchodźców i migrantów mówiono dzisiaj na konferencji prasowej w siedzibie KEP w Warszawie Joanna M. Kociszewska

Kościół dla uchodźców

Komentarzy: 3

Joanna M. Kociszewska /KAI

publikacja 15.01.2018 19:47

Przyjąć, ochronić, promować, integrować. Co to - konkretnie - znaczy? Co w tej dziedzinie robimy i co jeszcze robić zamierzamy?

Działania Caritas

Wracając do działań Caritas na rzecz uchodźców. Najbardziej znana i największa akcja to “Rodzina rodzinie”. Wsparciem obejmowane są trzy kategorie rodzin: osoby mieszkające w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy. Ten program to ponad 17 tys. darczyńców i blisko 10 tysięcy (9700) beneficjentów.

Jak podał KAI, w 2017 r. Caritas Polska zaangażowała się w międzynarodową kampanię kierowaną przez Caritas Internationalis „Dzielić Podróż” (Share the Journey), która ma na celu promocję kultury spotkania z migrantami i uchodźcami, zrozumienie ich tragedii i okazanie im najwłaściwszej pomocy.

Z inicjatyw dotyczących promocji warto także wspomnieć wydanie publikacji naukowej “Wokół problematyki migracji i uchodźctwa w systemie pomocy społecznej”, która zawiera fakty i jest odpowiedzią na niedobór rzetelnej wiedzy, zastępowany często przez lęk.

Rozpoczęła się kampania “Nowy dom Polska” W Polsce mamy sześć ośrodków dla uchodźców prowadzonych przez Caritas: w Warszawie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Lublinie, Zielonej Górze i Zgorzelcu. Pomagają one 6 tysiącom osób, połowa beneficjentów to dzieci. W planach jest rozszerzenie pomocy na województwo zachodnio-pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i mazowieckie.

Powstała aplikacja “Pierwsze kroki w Polsce”. Jest ona dostępna w czterech językach: polskim, angielskim, rosyjskim i arabskim, została przygotowana dla dwóch systemów i zawiera komplet ważnych informacji ułatwiających odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Niedawno wspólnie z PKWP zainaugurowano program “Polska dla świata”, którego celem jest odbudowa szkół w Homs.

Tyle w skrócie, bardziej szczegółówe informacje o dotychczasowych działaniach można znaleźć w informacji KAI, którą publikujemy na kolejnej stronie.

Jakie są plany? Pełna strategia, jak wspomniałam, zostanie przedstawiona 31 stycznia, na pewno jednak można powiedzieć, że kontynuowany będzie program Rodzina Rodzinie. W planach jest także pomoc w rozwoju mikroprzedsiębiorczości w Syrii, stworzenie Hope Center w Aleppo (o tej inicjatywie wspominał zapewne abp Skworc w liście odczytywanym w parafiach 1 stycznia) oraz projekty pomocowe w Grecji.

Na kolejnej stronie podsumowanie KAI